Интервјуа

Хургада е безбедна и преполна со туристи, цените оваа година се пристапни

Разговор со Васка Маневска, основач и сопственик на Лабранда Травел

14.05.2024г

Лабранда Травел е туристичка агенција од Скопје која успешно се проби на пазарот во 2023 и стана препознатлива за летување во Египет и Анталија. Основач и сопственик е Васка Маневска чија специјалност се Marketng, Sales & PR. Пред новата летната туристичка сезона 2024 поразговаравме со Маневска за нивните понуди и очекувања за лето 2024.


Во вашата понуда за 2024 имате повеќе дестинации во однос на 2023, ги имате Египет, Анталија / Аланија, Сиде, Белек, Кемер и Лара, Бодрум, Тунис, Шпанија и Грција. Дали некоја дестинација посебно би ја издвоиле како приритетна во Лабранда за следнава сезона?

В. Маневска: Минатата сезона постигнавме прилично голем успех со Египет, добро ги одработивме и Анталија и Тунис.

Оваа сезона имаме проширена понуда. На сите дестинации сме максимално посветени, акцентот ќе го ставиме на Египет и на Анталија, но и на останатите дестинации ќе се посветиме подеднакво.

Пред неколку дена се вративме од инфо тура во Хургада / Египет, посетивме околу 50 хотели.

Ќе потенцирам дека Хургада е безбедна и преполна со туристи, цените оваа година се пристапни.

 

Какви типови на хотели има Лабранда во својата понуда?

В. Маневска: Имаме неколку групирања на хотелите: само за возрасни, хотели со забави, хотели со ultra all inclusive, хотели за со мали дечиња, хотели за со поголеми деца – со тобогани, базени, хотели со најголеми плажи... се обидуваме на сите клиенти да им го понудиме токму она што го очекуваат од одморот.

Имаме и ексклузивни хотели, нудиме и елитни хотели, пар хотели за џет сет, хотели со дискотеки – така да оние кои тежнеат кон квалитет и убав одмор – ги покануваме да не посетат во Лабранда.

Во понуда ги имаме:

-         Во Египет / Хургада: Iberotel Makadi Beach, Albatros Citadel, Meraki, Serry Beach, Jaz Makadina, Fort Arabesque, Rixos Premium Magawish, Xanadu, Steigenberger ALDAU / Ras Soma, Baron …

-         Во Тунис: Iberostar Selection Kuriat Palace, Jaz Tour Khalef, Steigenberger Marhaba Thalasso, TUI BLUE Oceana Suites, Marhaba Palace, Sentido Bellevue Park, Barcelo Concorde Green Park…

-         Во Анталија:  Rubi Platinum Sign, Lago Hotel, Turan Prince, Limak Limra, Rixos Sungate, Kirman Belazur Resort & Spа, Liu Resort, Amara Comfort, Justiniano Park Conti, Sherwood Dreams, Kirman Sidera...

-         Во Бодрум: Arin Resort, Delta Hotels By Marriot, Trendlife, Latanya Park, Kadikale Resort Spa & Welness, Diamond Of Bodrum, Yasmin, Jura Hotels, My Ella, Duja, Baia, Tui Magic Life, Lujo…

Летуваме во: Хургада од мај до октомври, Анталија од април до октомври, Тунис од јуни до септември, Шпанија од јуни до септември, Бодрум од јуни до септември, Грција од мај до октомври.

Имаме аранжмани од 6 до 14 дена и сите летови се чартер / директни.

 

Дел од вашите патници во 2023 веќе повторно резервираат аранжмани во Лабранда и за лето 2024. На што се должи довербата?

В. Маневска: Засега скоро сите патници кои летуваа преку Лабранда се задоволни а тоа за нас е голем успех. Имаме многу патници и од дијаспората, од сите континенти и навистина тоа не прави многу горди.

Од стартот на букирање за сезонава, претежно резервации прават патниците кои летуваа минатата сезона и патници по нивна препорака, лани летувало едно семејство – сега доаѓаат со друштво од плус две семејства.

На што се должи довербата - внимателно бираме хотели бидејќи испраќаме и мали деца, бираме авио компании во кои не доцнат авионите, нудиме квалитетни превозни средства при трасфери, имаме ажурни водичи за време на целиот престој на нашите патници додека се на одмор на сите дестинации кои ги нудиме, но пред се фер пристап – реална презентација на хотелот / ресортот.

Минатата сезона испраќавме патници на аеродром, направивме и две Customer Care забави во агенцијата…си ги цениме и почитуваме патниците, и на сите им посветуваме големо внимание.

Презадоволни сме од патниците – тие се задоволни од нас, имаме убава комуникација а и добро препораки

ПРЕПОРАКИ – Лабранда (labranda.mk)

 

Кои се дополнителните придобивки што ги добиваат патниците кои ќе се одлучат да патуваат токму со Лабранда?

В. Маневска: Лабранда се стреми кон квалитет – тоа значи дека детално се разговара со секој потенцијален патник пред да изврши уплата за одмор. Овозможуваме плаќање преку електронско банкарство (од мобилен телефон, од лаптоп, компјутер додека сте дома/на работа) и во банка, така да клиентите од другите држави / градови немаат дополнителни трошоци за да доаѓаат во Скопје.

На секој патник електронски му доставуваме брошура со информации и препораки за летување на сите дестинации, со инфо за битни информации кои е добро да се знаат пред лет.  

Какви се вашите очекувања за сезона 2024, сепак конкуренцијата во Македонија е голема?

В. Маневска: Работиме тимски со повеќе агенции и не се третираме како конкуренција туку како тим. Инаку верувам дека за Египет за скоро ќе бидеме помеѓу најдобрите агенции. Имаме многу голема поддршка од клиентите а и од пријателите на Лабранда..

Целта ни е да се издвоиме по квалитет и мислам дека сме на добар пат тоа да го изреализираме и оваа година. Минатата сезона како новоотворена агенција имавме околу 300 патници, оваа сезона очекуваме минимум 500.


 

Туристичка агенција ЛАБРАНДА

      www.labranda.mk  

 info@labranda.mk+389 72 320 560

 ТЦ Бисер, Аеродром, Скопје

ПРЕПОРАЧАНО