• Мирослав Саздовски

  Прирачник за следење на т.н. „МИДТРМС“ - избори за огромен број американски функционери, што се одржува на половина од претседателскиот мандат Онака како што предвидоа аналитичарите пред две години, двата клучни политички настани, БРЕГЗИТ и изборот на Доналд Трамп за претседател на САД...

 • Гордан Георгиев

  Дебатата за уставните измени што ни претстои ќе биде една од највозбудливите што сме ги имале досега. Оваа возбуда нема да биде споделена од сите на еднаков начин, а за тоа секако ќе влијае и исходот на референдумот, т. е. политичката интерпретација на бројот на гласови и излезноста. Настрана полити...

 • Ангажирање на артисти како магионичари кои ќе го прават поубав секој ден на лицата со некакви потешкотии (деца без родители, лица со ментални болести, лица со попреченост и слично) е основата на социјалната бизнис идеја „Big Heart“. „Ние сакаме да го направиме поубав секој ден на о...

 • Дванаесеттиот Октоберфест беше отворен на традиционалниот начин на кој се отвора и Октоберфест во Минхен, со дрвен чекан беше пробиен чепот на првото буре со пиво, а со изреката “О'zapft is“ (тапата е отворена) започна вчерашната прослава.Директорот на Делегацијата на германското стопанс...

 • Од 7-ми до 10-ти ноември во хотелот Мериот-Скопје, меѓународната невладина организација Македонија2025 по седми пат ќе го организира годишниот Самит Македонија2025 – динамична платформа за споделување на знаења од областа на бизнисот, економијата, технологијата, лидерството и иновациите. На на...

 • Се разбудив ова утро и излегов на балконот; од балконот на мојата куќа можете да уживате во пролетта како никаде на друго место. Градот е опкружен со високи планини чии врвови сѐ уште се покриени со снег, додека времето во градот е топло, а сонцето сјае со златните зраци, зраците на сонцето се рефле...

 • Амбасадата на Франција има чест да Ви најави дека оваа седмица ќе биде богата со француско-македонски политички средби. Лилјана Танги, пратеничка од Финистер во Француското собрание, заменик-претседател на Комисијата за европски прашања и на парламентарната група за соработка Франција-Македонија, ќ...

 • Еден од најбогатите Македонци, бизнисменот Орце Камчев го поддржува референдумот за името, потенцирајќи дека договорот со Грција е најдобрата можност која ни се укажала во изминативе 27 години. Камчев вели дека ќе направи сѐ што е во негова моќ, референдумот да се реализира, објаснувајќи дека времет...

 • Во пресрет на 15. Септември - Меѓународниот ден за чистење на планетата (World Cleanup Day), Пивара Скопје, Пакомак и Амбасадата на Кралството Холандија, спроведоа акција чија цел е подигнување на свеста за потребата од замена на неразградливите пластични кеси со алтернативни решенија кои не ја зага...

 • Амбасадата на Франција има чест да извести дека, во рамките на својата посета на регионот на Балканот, Сенаторот и претставник за француските државјани кои живеат надвор од Франција, господин Оливие КАДИК ќе ја посети Македонија од 6 до 8 септември 2018 г. Како млад претприемач на дваесетгодишна воз...

Back to Top