• Синоќа во Подгорица, Црна Гора свечено беше отворен хотелот Хилтон. На отворањето на хотелот присуствуваа бројни гости од јавниот живот на Црна Гора и од регионот, претставници на амбасадите, на бизнис секторот, претставници на невладиниот сектор итн. Во текот на поздравните говори, сопствени...

 • МАКЕДОНИЈА2025

  На 20 и 21 октомври во Скопје ќе се одржи петиот Македонија2025 Самит. Самитот е широка платформа за споделување на знаење за бизнис, инвестиции, напредни технологии, иновации и лидерство. Поконкретно, оваа година самитот ќе ги обележи насоките на одржлив економски развој прекумеѓународни инвести...

 • Porsche

  Порше Македонија со гламурозна свеченост синоќа го отвори новиот продажен салон во Скопје во кој ќе се продаваат ексклузивните модели на Porsche: Boxster 718, Cayman 718, 911 Carrera, Panamera, Cayenne и Macan. Компанијата,покрај салоните за брендовите: Volkswagen, Skoda, Audi и SEAT, ја прошири сво...

 • Моделот Ateca му го донесе на SEAT првото интернационално признание за „Autobest“во Европа за 2017 година (“Best Buy Car of Europe in 2017” ). Наградите „Autobest“ се едни од најпрестижните на стариот континент. По тестирањето во Италија на крајот на ноември, ж...

 • Дарко Булдиоски

  „Можноста да создадеш момент за паметење е суштината на бренд маркетингот“. Ова е цитат на легендарниот и, за жал, веќе починат Стив Џобс, човекот кој до последен детаљ сакаше да креира совршенства, човекот кој секогаш во фокус го имаше крајното искуство на своите корисници. Да, де...

 • ТТК Банка

  Пратејќи ги најновите технолошки трендови на пазарот, брзото живеење и потребите на своите клиенти, ТТК Банка нуди одлична апликација за мобилно банкарство ТТК м-банка. ТТК м-банка е бесплатна софтверска апликација за мобилни телефони и таблети, која овозможува брз, лесен и безбеден пристап д...

 • Владимир Димковски

  Денот на дијабетесот (7 април), гласната дискусија што резултираше со воведување нов „данок на шеќер“ во Велика Британија и две одделни објави во нашава земја поврзани со храна, се инспирацијата за текстот подолу што е посветен на отворената глобална дебата во здравствено-економски...

 • На денешната конференција за вмрежување на компаниите од македонската лесна метало-преработувачка индустрија со странски купувачи, насловена Macedonia Manufacturing Expo присуствуваа 48 компании од Македонија во својство на добавувачи и 18 компании, од кои 16 странски, во својство на купувачи. Н...

 • За првпат во Македонија се организира конференција за вмрежување на компаниите од македонската лесна метало-преработувачка индустрија со странски купувачи. Конференцијата насловена Macedonia Manufacturing Expo ќе се одржи на 15-ти септември (четврток) 2016 година, во хотел Александар Палас, со по...

 • Блиц Македонја

  Увозот на половни автомобили во јули оваа година бележи четирикратен пад според информациите кои доаѓаат од Царинската управа на Македонија. Споредено со јуни, кога биле увезени безмалку четири илјади автомобили, во јули оваа година увезени се нешто повеќе од илјада. Според познавачите на паза...

Back to Top