• Охридска банка Сосиете Женерал со гoрдост објавува дека ја завршува тековната 2016-та година како добитник на интернационалната награда „Најдобра банка во Македонија“, доделена од „The Banker“. Оваа награда доаѓа на врвот на претходните две во истата категорија, доделени во п...

 • Vip

  Во пресрет на новогодишните празници и зимските одмори Вип воведува нова роамингпромоција со која на своите корисници им овозможува најевтини разговори од странство кон дома и слободна интернет комуникација, со дури 50% намалена цена за роаминг интернет пакети. Со оваа најнова промоција сите корисн...

 • Читателите на реномираниот магазин за автомобилизам „Авто цајтунг“ уште еднаш го прогласија Audi за лидер на пазарот, доделувајќи му највисоки оценки во седум категории при гласањето на натпреварот „Авто трофеј 2016“. Годинава највисоките почести отидоа кај моделите Audi A1, ...

 • Невладината организација Македонија2025 потпиша ексклузивен договор со “ Kellogg School of Management (KSM)” со цел да обезбеди стипендии за својата глобално позната Келог програма за развој на извршни директори под името “Zafirovski Executive Education Program Scholarships.&rdquo...

 • Шкода

  Читателите и онлајн корисниците на реномираниот магазин за автомобили „Авто цајтунг“ повторно ја избраа ŠKODA за најдобар увозен бренд во Германија. Ова е седми пат како чешкиот производител го освојува првото место во оваа категорија на натпреварот „Авто трофеј“ што г...

 • Агенцијата Фич го намали изгледот на кредитниот рејтинг на Италија поради, како што наведуваат во Агенцијата, недоволниот раст, високиот долг, како и нестабилната политичка состојба предизвикана од исходот на планираниот референдум. Економија и бизнис минатиот број пишуваше за оваа политичка авантур...

 • Бритиш Американ тобако ((БАТ), (British American Tobacco)) понуди за купување на американската тутунска компанија Рејнолдс Американ (Reynolds American) 47 милијарди долари. Доколку понудата се реализира, со спојувањето би настанала најголемата тутунска компанија во светот. БАТ веќе поседува 42 отсто...

 • Американскиот телекомуникациски гигант Еј ти енд ти (AT&T) објави дека за 86 милијарди долари, или 107,5 долари по акција, ќе ја купи медиумската групација Тајм ворнер (Time Warner). Како што јавуваат светските медиуми, договорот меѓу компаниите е веќе постигнат, а сè уште чека одобрување...

 • Тојота мотор корпорејшн (Toyota Motor Corporation) месецов објави дека поради проблеми со сопирачките повлекуваат вкупно 340 илјади возила од кои најмногу возила, 212 илјади, во Јапонија, 94 илјади во Северна Америка и 17 илјади вкупно во Европа и остатокот во Австралија и другите делови на светот. ...

 • Бугарската комисија за заштита на конкуренцијата обвини шест нафтени компании дека со договарање на цените на малопродажниот пазар ги прекршиле прописите за рамноправен натпревар на пазарот. Станува збор за компаниите Лукоил Бугарија, Шел Бугарија, Еко Бугарија која е филијала на грчката Хеленик пет...

Back to Top