• Дванаесеттиот Октоберфест беше отворен на традиционалниот начин на кој се отвора и Октоберфест во Минхен, со дрвен чекан беше пробиен чепот на првото буре со пиво, а со изреката “О'zapft is“ (тапата е отворена) започна вчерашната прослава.Директорот на Делегацијата на германското стопанс...

  • Од 7-ми до 10-ти ноември во хотелот Мериот-Скопје, меѓународната невладина организација Македонија2025 по седми пат ќе го организира годишниот Самит Македонија2025 – динамична платформа за споделување на знаења од областа на бизнисот, економијата, технологијата, лидерството и иновациите. На на...

  • Се разбудив ова утро и излегов на балконот; од балконот на мојата куќа можете да уживате во пролетта како никаде на друго место. Градот е опкружен со високи планини чии врвови сѐ уште се покриени со снег, додека времето во градот е топло, а сонцето сјае со златните зраци, зраците на сонцето се рефле...

  • Амбасадата на Франција има чест да Ви најави дека оваа седмица ќе биде богата со француско-македонски политички средби. Лилјана Танги, пратеничка од Финистер во Француското собрание, заменик-претседател на Комисијата за европски прашања и на парламентарната група за соработка Франција-Македонија, ќ...

  • Еден од најбогатите Македонци, бизнисменот Орце Камчев го поддржува референдумот за името, потенцирајќи дека договорот со Грција е најдобрата можност која ни се укажала во изминативе 27 години. Камчев вели дека ќе направи сѐ што е во негова моќ, референдумот да се реализира, објаснувајќи дека времет...

  • Во пресрет на 15. Септември - Меѓународниот ден за чистење на планетата (World Cleanup Day), Пивара Скопје, Пакомак и Амбасадата на Кралството Холандија, спроведоа акција чија цел е подигнување на свеста за потребата од замена на неразградливите пластични кеси со алтернативни решенија кои не ја зага...

  • Амбасадата на Франција има чест да извести дека, во рамките на својата посета на регионот на Балканот, Сенаторот и претставник за француските државјани кои живеат надвор од Франција, господин Оливие КАДИК ќе ја посети Македонија од 6 до 8 септември 2018 г. Како млад претприемач на дваесетгодишна воз...

  • Согласно соопштението на портпаролот на сојузната влада, Штефен Зајберт остварен е телефонски разговор на сојузната канцеларка Меркел и премиерот Зоран Заев. Тој изјави дека Сојузната канцеларка Ангела Меркел денес имаше телефонски разговор со премиерот на Република Македонија, Зоран Заев. Сојузна...

  • Секоја сабота во 12 часот, зад Меморијалниот центар „Мајка Тереза“ во Скопје, десетици бездомници се собираат за да ги соберат своите неделни оброци. Пакетите најчесто се состојат од парче овошје, половина леб и еден зготвен оброк, и се далеку од скромни, но сигурно нема да траат цела не...

  • Еуролинк осигурување во рамките на платформата за корпоративна општествена одговорност „Еуролинк – вашата врска со вистинските вредности“ петта година по ред распишува конкурс за доделување 35 Еуролинк стипендии за студентите на Правниот факултет „Јустинијан Први“- Скоп...

Back to Top