• Бритиш Американ тобако ((БАТ), (British American Tobacco)) понуди за купување на американската тутунска компанија Рејнолдс Американ (Reynolds American) 47 милијарди долари. Доколку понудата се реализира, со спојувањето би настанала најголемата тутунска компанија во светот. БАТ веќе поседува 42 отсто...

 • Американскиот телекомуникациски гигант Еј ти енд ти (AT&T) објави дека за 86 милијарди долари, или 107,5 долари по акција, ќе ја купи медиумската групација Тајм ворнер (Time Warner). Како што јавуваат светските медиуми, договорот меѓу компаниите е веќе постигнат, а сè уште чека одобрување...

 • Тојота мотор корпорејшн (Toyota Motor Corporation) месецов објави дека поради проблеми со сопирачките повлекуваат вкупно 340 илјади возила од кои најмногу возила, 212 илјади, во Јапонија, 94 илјади во Северна Америка и 17 илјади вкупно во Европа и остатокот во Австралија и другите делови на светот. ...

 • Бугарската комисија за заштита на конкуренцијата обвини шест нафтени компании дека со договарање на цените на малопродажниот пазар ги прекршиле прописите за рамноправен натпревар на пазарот. Станува збор за компаниите Лукоил Бугарија, Шел Бугарија, Еко Бугарија која е филијала на грчката Хеленик пет...

 • Проектот на УСАИД за индустриски менаџмент, во соработка со Македонската Енергетска Асоцијација при Стопанската Комора на Македонија, ја организира третата по ред тркалезна маса на тема „Зголемување на конкурентноста во индустриските компании преку континуирано подобрување на управувањето со п...

 • Чајна Евербрајт лимитед (ЧЕЛ) изминатиов месец презеде 100 % од акциите на меѓународниот аеродром во Тирана (TIA) „Мајка Тереза“ откако договорот за продажба беше потпишан уште во април оваа година. Според компанијата, аеродромот во Тирана е еден од најбрзорастечките аеродроми во Европа,...

 • ОНЕ.ВИП

  оне.Вип го објавува назначувањето на Димитар Ковачевски како нов Извршен Директор. Обврските на новата функција ќе ги превеземе кон крајот на декември 2016 и ќе го наследи Никола Љушев кој од функцијата Извршен Директор се повлекува од лични причини и одлучи да прифати нови предизвици надвор о...

 • Институтот на овластени ревизори на Република Македонија и Универзитетот Американ колеџ Скопје потпишаа договор за академска соработка. Договорот има за цел страните да соработуваат за создавање на можност за формирање на испитен центар на “Association of Chartered Certified Accountants”...

 • Мирослав Саздовски

  Новата комуникациска алатка која го освојува светот Веројатно за многумина од вас периодот кога се истражува, се планира и се одлучува за летниот одмор претставува период на посебен вид „главоболка“. Да се одберат тип одмор, локација, сместување, подготовки, буџет итн., а притоа да се д...

 • Колекцијата Блупринт е плод на соработка на креативното дуо Искра Јанковска Михајловска и Лидија Георгиева. Сензибилен спој на моден дизајн и архитектура, во интимен универзум на дизајн за дом, сместени се отпечатоци на перници, завеси, зидни декорации и намештај. Брендот ИСКРА И ЛИДИЈА е прои...

Back to Top