• Проектот за поттикнување на читачките навики на ЕВН Македонија ја доби првата награда за општествено најодговорна практика за 2015 година во категоријата вложување во заедницата. Проектот започна со реализација во декември 2014 година и се реализираше во текот на целата 2015 година. Идејата се...

 • Закон за ратификација на договорот со Русија за проектот за изградба на гасоводот Турски поток беше усвоен минатиот месец во Парламентот на Турција, со што се откочи можноста за изградба на овој проект. Договор за реализација на Туски поток беше потпишан на почетокот на октомври во Истанбул и ...

 • Денес, 20 декември 2016 година, Американската агенција за меѓународен развој (УСАИД) го означи успешното завршување на својот четиригодишен Проект за индустриски менаџмент (ПИМ). Директорот на Мисијата на УСАИД во Македонија, Џејмс Стајн, истакна: „Скоро 25 години УСАИД соработува со м...

 • СОДРЖИНА Зоран Јовановски ЗА ИЗБОРИТЕ И ЗА ИДНИНАТА..............14 Томи Ахонен СЛЕДНАТА ДЕЦЕНИЈА Е ЗЛАТНОТО ДОБА НА МОБИЛНАТА ТЕЛЕФОНИЈА...............16 Ана Митреска Султанија Бојчева - Терзијан НОЕМВРИСКИ МАКРОЕКОНОМСКИ ПРОЕКЦИИ НА НАРОДНАТА БАНКА...............31 ...

 • Охридска банка Сосиете Женерал со гoрдост објавува дека ја завршува тековната 2016-та година како добитник на интернационалната награда „Најдобра банка во Македонија“, доделена од „The Banker“. Оваа награда доаѓа на врвот на претходните две во истата категорија, доделени во п...

 • Vip

  Во пресрет на новогодишните празници и зимските одмори Вип воведува нова роамингпромоција со која на своите корисници им овозможува најевтини разговори од странство кон дома и слободна интернет комуникација, со дури 50% намалена цена за роаминг интернет пакети. Со оваа најнова промоција сите корисн...

 • Читателите на реномираниот магазин за автомобилизам „Авто цајтунг“ уште еднаш го прогласија Audi за лидер на пазарот, доделувајќи му највисоки оценки во седум категории при гласањето на натпреварот „Авто трофеј 2016“. Годинава највисоките почести отидоа кај моделите Audi A1, ...

 • Невладината организација Македонија2025 потпиша ексклузивен договор со “ Kellogg School of Management (KSM)” со цел да обезбеди стипендии за својата глобално позната Келог програма за развој на извршни директори под името “Zafirovski Executive Education Program Scholarships.&rdquo...

 • Шкода

  Читателите и онлајн корисниците на реномираниот магазин за автомобили „Авто цајтунг“ повторно ја избраа ŠKODA за најдобар увозен бренд во Германија. Ова е седми пат како чешкиот производител го освојува првото место во оваа категорија на натпреварот „Авто трофеј“ што г...

 • Агенцијата Фич го намали изгледот на кредитниот рејтинг на Италија поради, како што наведуваат во Агенцијата, недоволниот раст, високиот долг, како и нестабилната политичка состојба предизвикана од исходот на планираниот референдум. Економија и бизнис минатиот број пишуваше за оваа политичка авантур...

Back to Top