• Љупчо Поповски

  По гласањето за „Брегзит“ и изборот на Доналд Трамп, изборите за Европскиот парламент наликуваат како конечна пресметка на „отворените“ и „затворените“ општества. Многумина заплашуваа дека Европа е на работ на катастрофа, но последните анкети покажуваат дека Европ...

 • Фондот за поддршка на талентирани средношколци и студенти „Таленти денес – лидери утре“ овозможува развој на младите преку менторство, обуки, пракса и учество на меѓународни натпревари Скопје, 22.05.2019 – Фондот за поддршка на талентирани средношколци и студенти „Т...

 • Вчеравечер, во рамки на програмата за бизнис и претприемништво - ЛИДЕР проект, организирана од Македонија 2025, се одржа настан за вмрежување, каде годинешните учесници, алумни, партнери и други поддржувачи на проектот, во неформална атмосфера имаа можност да дискутираат за позитивното влијание на п...

 • Денеска започна дванаесетото издание на ЛИДЕР проект, во организација на Македонија 2025, кој ќе трае десет работни денови. Врвни инструктори од познатата бизнис-школа Ричард Ајви при Универзитетот од Канада, ќе го пренесат своето богато меѓународно искуство и лидерски вештини на околу 40 тековни и ...

 • Зоран Јовановски

  Многу сакам кога некој ќе ми рече дека нешто е невозможно, дека не може да биде направено. Тоа се оние најубавите предизвици, да се направи навидум невозможното. Се разбира, на крајот излегува дека невозможното и не било баш невозможно. Во тој контекст, многумина ми имаат кажано дека македонската ек...

 • На иницијатива на претседателот Емануел Макрон и канцеларката Ангела Меркел, во понеделникот на 29 април во Берлин се одржа неформален состанок, во присуство на високата претставничка на Европската унија, г-ѓа Федерика Могерини, на лидерите на земјите од Западен Балкан, меѓу кои беше и Премиерот Зор...

 • Сузана Камберова

  Во животот можеби ќе ви недостигаат многу нешта, но две работи мора да имате - луѓе кои вистински ги сакате и само ваш магијски трик, кој кога сѐ ќе стане многу црно, ќе ви ја врати вербата во чуда. Добри чуда. И во луѓе. Наречете го тоа вера, магија или универзална сила, не е битно. Тука е на...

 • Графиконите ја прикажуваат излезноста, поодделно на првиот и вториот круг на досега одржаните претседателски избори. Притоа кај вториот круг се земени предвид конечните резултати, по евентуално одржано прегласување и сл. Податоците покажуваат дека просечната излезност во првиот круг е 985 726 глас...

 • Дефинитивно, живееме во момент на електрификација. Тренд кој нуди и сé повеќе успева да ги замени старите фосилни горива со чисти извори на енергија. Енергија која не ја загадува животната средина, но во исто време, обезбедува брз и сигурен транспорт на патници и стока од една до друга дестин...

 • Гордан Георгиев

  Првите претседателски избори во Република Северна Македонија може да се и последните. Дури и да не бидат последните, тие секако ќе бидат најнепотребните избори кои сме ги имале досега. Освен личните амбиции на потенцијалните кандидати да седнат на Водно и личната потреба на лидерот на најголемата оп...

Back to Top