• Познати личности од земјава ќе ги демонстрираат своите кулинарски вештини и ќе се натпреваруваат во готвење во големото тридневно Веро шоу кое ќе се одржува во петок, сабота и недела во Веро центар. Со спектакуларното шоу за готвење, Веро ја заокружува едномесечната голема прослава на 20-годишниот ј...

 • Нови медали за вината на „Тиквеш“ и „Домен Лепово“ во Австрија и Азија Вината на „Тиквеш“ донесоа нови успеси од два светски натпревари. Трите вина на Винарската визба „Тиквеш“ кои учествуваа на реномираниот вински натпревар во Австрија – Aus...

 • Мирослав Саздовски

  БАДВАЈЗЕРВо едноминутното интензивно видео на Бадвајзер, изработено во висока (А) холивудска продукција, авторите совршено ни ги вметнуваат емоциите кои ги преживува Адолфус Буш, еден од основачите на компанијата Бадвајзер, прикажувајќи ни го накратко неговиот пат од Германија до САД, како емигрант,...

 • По изминати 2,5 години во Управниот одбор на Шпаркасе Банка Македонија АД Скопје, со надлежност одговорен член за управување со ризици, г. Дамир Иваштиновиќ ја продолжува кариерата во рамките на Ерсте и Шпаркасе Групацијата. Почнувајќи од 15.9.2017 г., г. Иваштиновиќ ќе ја преземе позицијата член на...

 • Како што соопшти рускиот министер за енергетика Александар Новак, Русија веќе изградила 170 километри од гасоводот „Турски тек“ по дното на Црното Море. „Проектот за изградба на гасоводот’Турски тек‘, чија цел е јакнење на енергетската безбедност на Турција и на ЕУ како...

 • Македонско-Германското стопанско здружение денес за своите компании членови организираше работна средба со премиерот на РМ, Зоран Заев и вицепремиерот Кочо Анѓушев. На настанот присуствуваа повеќе од 150 претставници на компании членови и истиот го отвори Патрик Мартенс, директор на Германската ст...

 • Време е вашиот бренд да го однесете на ново ниво Шестото по ред издание на единствената конференција која во фокусот ги има маркетингот и дигиталните комуникации ќе се одржи на 17 ноември во Скопје. AllWeb, како и секоја година претходно, ќе биде местото каде ќе се разговара за иднината и предиз...

 • Конзорциум во кој влегува и Вестерн дигитал (Western Digital) понуди 1.9 илјади милијарди јени (околу 17, милијарди евра) за делот за производство на чипови на Тошиба (Toshiba), што кинескиот гигант се обидува да го продаде за да ги покрие загубите од американската нуклеарна подружница Вестингхаус (...

 • Винарската визба „Тиквеш“ го надмина минатогодишниот успех остварен на најголемиот инајценетиот натпревар на винаи жестоки пијалаци на азискиот континент, што се одржува во Хонг Конг – Кина.На годинешниот China Wine & Spirits 2017, врвното тероар вино „Бела вода“ (б...

 • Францускиот нафтен гигант Тотал ја купи данската нафтена компанија Маерск, договор вреден 7 милијарди евра, со што француската компанија сака да ја зајакне својата позиција во операциите во Северното Море и да го зголеми дневното производство на нафта на 3 милиони барели нафта дневно. Тотал очекува,...

Back to Top