• Неодамна во Скопје се одржа десеттото издание на проектот „ЛИДЕР“ на Македонија 2025. Нови 40 млади професионалци од Македонија зедоа учество во најновата обука за претприемачи и менаџери, во рамки на овој проект, што се спроведува во соработка со Бизнис школата „Ричард Ајви“...

 • Мирче Јовановски

  Сите релевантни меѓународни и домашни организации и институции ги коригираа надолу очекувањата за раст на македонската економија. Дали новата влада може да донесе пресврт во стопанските движења? Економските прогнози се едни од работите кои најтешко се погодуваат. Тоа отприлика е како да се нишан...

 • Словенечкиот државен холдинг (SDH) и Управата на Нова љубљанска банка (NLB) објавија писмо со намери за продажба на најмалку 50 отсто од акциите на НЛБ, а понудата ќе трае до средината на јуни. Оваа системска банка се смета за стратешки интерес на Словенија поради што нејзината продажба, иако презем...

 • Според објавата на Берзата во Загреб, Кроација осигурување во целост го презеде уделот во БНП Перибас Кардиф осигурување (BNP Paribas Cardif). Вредноста на преземањето сѐ уште не е позната, а договорот за купопродажба ќе стапи на сила откако ќе биде одобрен од страна на Агенцијата за надзор на финан...

 • Првиот голем кинески патнички авион успешно го изведе првиот пробен лет, што е симболична пресвртница за остварување на долгорочната цел на Кина, да влезе на пазарот на производители на кој доминираат компаниите од Западот. Кина очекува дека Ц919 ќе биде конкурент на ербас А320 и на боинг 737. По 80...

 • За да избегне банкрот, најголемата авиокомпанија во Италија, Алиталија, отиде во стечај и тоа вторпат во последниве десет години. Од Управата на Алиталија соопштија дека барањето за стечај доаѓа откако вработените го отфрлиле планот за реконструирање кој би овозможил нови инвестиции. Италијанските в...

 • Повеќе од 80 претставници од јавниот и приватниот сектор од Македонија и Шведска ќе учествуваат на бизнис форумот што започнува денеска во Стокхолмво организација на Македонија 2025 и Aмбасадата на Р. Македонија во Шведска. Главната тема за дискусија на форумот е производство на енергија од обновли...

 • Вип оператор

  Вип и ова лето воведува нова атрактивна понуда за корисниците на мобилната Припејд телефонија со која четувањето со пријателите станува незаборавно и неограничено преку бесплатни Вибер пораки и специјално креирани Вибер стикери. Промоцијата Бесплатни Вибер пораки и стикери е достапна за сите нови ...

 • Нов сопственик на Солунското пристаниште ќе биде конзорциум од германска, од грчка и од француска компанија, предводен од рускиот бизнисмен со грчко потекло Иван Савидис. Грчкиот фонд за приватизација ја избра понудата на конзорциумот составен од германската Дојче инвест еквити партнерс, Белтера инв...

 • Врвните автентични вина на Винарската визба Тиквеш освоија вкупно 25 медали и признанија на трите престижни светски вински натпревари што се одржуваат оваа пролет во Лондон и во Брисел со што Тиквеш го потврди статусот - најнаградувана винарница од Југоисточна Европа. На овие натпревари Тиквеш освои...

Back to Top