• Време е вашиот бренд да го однесете на ново ниво Шестото по ред издание на единствената конференција која во фокусот ги има маркетингот и дигиталните комуникации ќе се одржи на 17 ноември во Скопје. AllWeb, како и секоја година претходно, ќе биде местото каде ќе се разговара за иднината и предиз...

 • Конзорциум во кој влегува и Вестерн дигитал (Western Digital) понуди 1.9 илјади милијарди јени (околу 17, милијарди евра) за делот за производство на чипови на Тошиба (Toshiba), што кинескиот гигант се обидува да го продаде за да ги покрие загубите од американската нуклеарна подружница Вестингхаус (...

 • Винарската визба „Тиквеш“ го надмина минатогодишниот успех остварен на најголемиот инајценетиот натпревар на винаи жестоки пијалаци на азискиот континент, што се одржува во Хонг Конг – Кина.На годинешниот China Wine & Spirits 2017, врвното тероар вино „Бела вода“ (б...

 • Францускиот нафтен гигант Тотал ја купи данската нафтена компанија Маерск, договор вреден 7 милијарди евра, со што француската компанија сака да ја зајакне својата позиција во операциите во Северното Море и да го зголеми дневното производство на нафта на 3 милиони барели нафта дневно. Тотал очекува,...

 • Игор Давков

  По Брегзит и по формалното започнување на постапката за раздружување на Велика Британија од Европската Унија (ЕУ), повеќето глобални банки кои работат во Лондонски Сити се изложени на ризик да го изгубат „пасошот“ за работа на територијата на ЕУ. Имено, во согласност со ЕУ-директивите ко...

 • Горан Петревски

  Ете, што е иронија на судбината! Ако нешто не можам да поднесам, тоа е холивудската практика од еден филм да се прават по неколку продолженија, се разбира, со цел да се заработат повеќе пари. Меѓутоа, изгледа дека и јас паднав во истата стапица зашто за оваа статија го позајмив насловот од претходна...

 • Кина започна со изградба на Хидроцентралата „Бајхетан“ на реката Ќинша, втора по големина во светот. Комплексот ќе вклучува 16 хидраулични турбини со моќност од 1 гигават секоја со што моќноста на целиот систем ќе биде 16 гигавати, соопштуваат кинеските агенции. Централата се предвидува ...

 • По предлог на Владата, Собранието на Црна Гора донесе одлука да ја зголеми стапката на ДДВ од 19 на 21 отсто, јавуваат медиумите во земјата. Измените и дополненијата на Законот за ДДВ, предложени од Владата, ќе стапат во сила во јануари следната година. Зголемувањето на најиздашниот данок во Црна Го...

 • Шкотска побара генеричкиот бренд Скоч да биде дефиниран во законот на Обединетото Кралство со цел да се заштити извозот на производот по БРЕГЗИТ. Кит Браун, шкотскиот министер за економија, упати писмо до министрите на Обединетото Кралство во кое бара шкотското виски да биде заштитено во државата ка...

 • СОДРЖИНА Зоран Јовановски КАКО ЌЕ СЕ МЕНУВААТ КАМАТНИТЕ СТАПКИ ВО МАКЕДОНИЈА?..............12 Н.Е. Кристијан Тимоние ЕВРОПА НЕ Е САМО ГОЛЕМ ПАЗАР, ТАА Е ЦИВИЛИЗАЦИСКИ ПРОЕКТ..............12 Александар Стојков РАМЕН ДАНОК 2.0..............22 Павле Гацов ЛЕТНИ РА...

Back to Top