• На конференцијата за печат на Владата на Сојузна Република Германија од 30 јануари, портпаролот на Владата информираше: „Сојузната Влада се согласи да го потпишe Протоколот на Северно-атлантскиот договор за пристапот на Република Северна Македонија. Ние сме убедени: пристапот на Северна Макед...

 • Љупчо Поповски

  Одлуката на Вселенската патријаршија Украинската православна црква да го почне процесот за автокефалност предизвика вистински земјотрес во православниот свет. Има неколку победници и губитници, а најголем од нив е рускиот претседател Владимир Путин кој ќе ја загуби улогата на бранител на верата од к...

 • Фондацијата Претприемачки сервис за млади, овој месец, го креираше онлајн курсот„Креирање на младински политики“. Курсот е наменет за јакнење на капацитетите на граѓанските организации, на младите луѓе и на останатите чинители за активно вклучување во процесите за креирање млади...

 • Емануел Рембер

  Со „Малиот Принц“ – писател за деца, со „Јужна пошта“ и „Ноќен лет“ – писател за млади, со „Воен пилот“ – политички писател, со „Тврдина“ – писател филозоф, Сент-Егзипери не заобиколува ниедна книжевна категорија. Ил...

 • Гордан Георгиев

  Македонија, тврдам, не е за никаде, и покрај напорите што секојдневно ги вложуваме да ја одржиме како таква. Напротив, ако знаеме и умееме ќе ја направиме да биде за некаде. Една од поголемите придобивки од влезот на Северна Македонија во НАТО и почнување на преговорите за влез во ЕУ ќе биде т.н. ма...

 • Ѓорѓи Јаневски

  Шестотини и педесет зборови за културниот настан на годината Терминот блокбастер (blockbuster) денес вообичаено означува ‘холивудски филм кој е направен со огромен буџет и во кој глумат големи ѕвезди’. Тоа е планетарно популарен филм кој заработува многу пари. Лингвистичкото потекло на ...

 • Јован Пехчевски

  „Радикалната транспарентност ја поттикнува добрината на толку многу начини од истите оние причини поради кои е сѐ поверојатно дека лошите работи се одвиваат зад затворени врати.“Реј Далио, американски инвеститор и филантроп Ние брзо се приближуваме до ерата на изобилство од знаење &n...

 • ПЕТТА ГОДИНА ПО РЕД Во пресрет на дваесет и шестото Светско првенство во ракомет, кое од утре (10.01.) до 27-ми јануари се одржува во Германија и Данска, Кроација осигурување – Друштво за неживотно осигурување го продолжи парнерството со Ракометната федерација на Македонија. На тој начин комп...

 • Ивана Тасев

  „Преспав“ прв македонски ситком кој доживува 3. сезона Во студијата на Македонската радио и телевизија се снима 3. сезона на популарниот телевизиски ситком „Преспав“. Премиерното емитување на најновата сезона е предвидено за декември. Па така ќе биде единствена серија во Мак...

 • Ана Арсов

  Очекувам пазарите да бидат понестабилни во 2019 година и иако растот би можел да биде солиден во САД и во Европа, постои ризик од забавување како кај развиените економии, така и кај економиите во подем. Се наоѓаме на врвот на економскиот циклус, што во комбинација со монетарни услови што се затегаат...

Back to Top