• Зарем некому нешто вреди писанието кое неминовно ќе биде натопено со плунката на показалецот на многу прелистувачи? А можеби некого и ќе го заинтересира да го прочита. Макар допрело само до мал број заинтересирани читатели (не и прелистувачи), макар било обележано како патетично и егоцентрично, б...

 • Шпаркасе банка Македонија ја претстави првата програма „Чекор по чекор“ наменета за поддршка и развивање старт-ап бизниси во Република Македонија по потпишувањето на спогодбата со Европскиот инвестициски фонд (ЕИФ) во рамките на Програмата за вработување и социјални иновации ЕаСи на ЕУ. ...

 • Стопанска банка а.д. Битола годинава прославува 70 години постоење, период во кој се докажа како верен поддржувач на работењето на бизнис заедницата и на граѓаните. Вчера, Банката го одбележа својот роденден во седиштето во Битола. Во Скопје, каде банката продолжи да го развива своето работење и сво...

 • Министерствотот за земјоделство шумарство и водостопаство на Р.Македонија во соработка со Здужението Вина од Македонија продолжуваат со промоција на македонското вино во светот. Минатата недела одржани се промоции во САД и Сингапур, а на почеток на месец ноември ќе се одржи промоција и во Данска. П...

 • „Алкалоид“ со раст на консолидираниот извоз од 12%, раст на консолидираната нето добивка од 6%, инвестиции во износ од 873,5 милиони денари и 144 нови вработувања во Република Македонија во периодот јануари – септември 2018-та. „Алкалоид АД“ Скопје оствари позитивни фи...

 • Поддршката од Витаминка за хумористичната серија Преспав продолжува и во третата сезона со вклучување на маслото за јадење Брилијант како еден од реквизитите во ситком-от. Брилијант како и другите производи од Светот на вкусовите на Витаминка стана дел од оваа хумористичнаекранизација на македонскио...

 • Јован Пехчевски

  “Ако не го смениме начинот на кој размислуваме, ќе изгубиме една цела генерација на потрошувачи” Николас Купер, ИКЕА“ Експоненцијалните технологии (вештачката интелигенција, виртуелната реалност, 3Д-печатењето и брзите мрежи) радикално ја преобликуваат традиционалната малопрода...

 • Новите банкноти и последни од таканаречената европска серија, со мотиви од грчката митологија, беа претставени во седиштето на Европската централна банка во Франкфурт, Германија. Минатите години беа пуштени во промет банкноти од 5, 10, 20 и 50 евра, а со овогодинешното претставување на новите банкно...

 • Европската комесарка за дигитално општество Марија Габриел изјави дека за три до четири години очекува намалување на цените на роамингот за Западен Балкан, кој ќе биде укинат кога земјите од регионот ќе станат членки на Европската Унија. „Би сакале да постигнеме конкретни резултати за три-чети...

 • Гувернерот на американската сојузна држава Калифорнија, Џери Браун, го потпиша законот со кој државата се обврзува до 2045 година да произведува струја без емисија на јаглерод диоксид. „Ќе ги исполниме обврските од договорот од Париз и ќе ја насочиме нашата економија да испушта нула јаглерод д...

Back to Top