• Acer Предатор Z35 е најновиот член на семејството на производи на Acer, создаден за гејмери. Се работи за извонредно широк 35-инчен монитор, што го претстави производителот на саемот IFA, што се одржува во Берлин. Она што го разликува од стандардниот монитор, освен закривеноста, е тврдењето на...

 • Acer на овогодинешниот саем IFA 2015 го донесе својот најнов R11 Chromebook. Најголемата разлика во споредба со претходните модели е неговиот конвертибилен дизајн што овозможува брза модификација од лаптоп во таблет. Во однос на самиот хардвер, новиот R11 ќе биде придвижуван од интелови Cel...

 • Игор Иванов

  „Не бев љубовница на Хитлер. Ниту национал-социјалист. Да бев, ќе се самоубиев, како Ева Браун.“ Ова го изјави Лени Рифенштал во сто и втората година од животот, кој згасна на 8ми септември 2003та. По освојувањето на власта од страна на Национал-социјалистичката партија во 1933 год...

 • Роберт Алаѓозовски

  Кон книгата „Телото во кое треба да се живее: токсични цветови на деликатниот морал“, Петар Андоновски, „Или-или“, 2015 год. Како што ни тече колумнистичкиот стаж во магазинот, почнавме да ги рецензираме и новите дела од исти автори, како што ги објавуваат со новата сезон...

 • Компанијата BenQ наскоро ќе го пушти во продажба новиот монитор наменет за играње компјутерски игри. Станува збор за моделот XR3501 што, меѓу другото, е заоблен и е со големина од 35 инчи. Мониторот ќе биде со резолуција од 2560 х 1080 пиксела придружена со однос 21:9. Ќе работи со брзина ...

 • Роберт Алаѓозовски

  Кон книгата 3’53” од Берт Стајн во издание на Готен, 2015 година Една култура е жива онолку колку што има млади, експериментални, иновативни, смели автори („печурки“) кои постојано го туркаат системот од долу нагоре и го прават да се обновува, да се менува, да прифаќа но...

 • Игор Иванов

  Доколку ви се гледа добра акција, наскоро во локалните кина ќе пристигне „Сикарио“. Еден од многуте филмови што се занимаваат со борбата на САД против мексиканските нарко картели, но овој е ретко уникатен, свеж, возбудлив и многу посебен Ова е еден вид (успешно) продолжение на легендарн...

 • Игор Иванов

  Во Холивуд се нема ниту мерка ниту скрупула. Да се „цедат“, да се извртат и да се преуредуваат на илјада начини приказните на кои почива цивилизираниот свет е секојдневна работа. „Во шумата“ е филм во кој четири бајки на браќата Грим се споени во една приказна, за еден пекар ...

 • Лидија Георгиева

  Сензорни искуства, иновативни концепти, предмети – скулптури, место каде што коегзистираат модерниот свет и културното наследство, собир на професионалци од сите сфери на дизајнот – креатори, производители, трендсетери, сопственици на бутици, стоковни куќи, хотели, архитекти за внатрешно...

Back to Top