• Ѓорѓи Јаневски

  Неодамна во Скопје се одржа петнаесетото издание на фестивалот Синедејс. Од богатата и разновидна програма го издвојувам последниот филм на данскиот режисер Николас Виндинг Рефн. ... Во своето најново остварување Николас Виндинг Рефн го наоѓа совршениот терен за конечно ослободување на флуоресцент...

 • Роберт Алаѓозовски

  Кон книгата Ние сме лудаци, читање, смеење и подголтнување; драма, епика и лирика во едно, од Сашо Коколанов, издание на Или-Или, 2016 г. Сашо Коколанов е еден од ретките новинари денес кој ја негува и својата книжевна кариера. Тоа двојство и сродство на новинарската и на писателската професија бе...

 • Компанијата „Ејсер“ („Acer“) го претстави новиот лаптоп Aspire S 13. Неговата главна задача е да понуди соодветна замена за 13-инчниот MacBook на „Епл“ („Apple“) и за „Дел“ (Dell) XPS 13.Станува збор за лаптоп со 13-инчен монитор со резо...

 • Компанијата ЗТЕ (ZTE) го претстави новиот телефон ZTE V7 Max што ќе има сензор за отисок на прст на десната страна од телефонот каде што вообичаено стои копчето „Power“.Освен наведениот сензор, овој телефон ќе има 5,5-инчен монитор со резолуција од 1 920 х 1 080 пиксели. Капацитетот з...

 • Ѓорѓи Јаневски

  Историјата на американскиот филм изобилува со наслови кои го негуваат култот на храброто и бескомпромисно новинарство. Почнувајќи од класичната холивудска ера со наслови како „Граѓанинот Кејн“ на Орсон Велс и „Неговата девојка Петок“ на Хауард Хокс, преку „новиот ...

 • Лидија Георгиева

  КАДЕ ПОЧНУВААТ НОВИТЕ КОЛЕКЦИИ? Како настанува една колекција? Меѓу другото, неопходно е постојано следење на постоечките тенденции и креирање нови. Тоа е еден возбудлив микс од интуиција и професионално искуство при што со текот на годините сетилата се изоструваат, се рафинираат и постепено, во р...

 • Колекцијата на Хуго бос (HUGO BOSS) за пролет-лето 2016 е инспирирана од енергијата на летото, на природата и на архитектурата, притоа користејќи лесни материјали и светли бои, а модните додатоци и чевли имаат спортски финеси. Храбриот избор на бои во новата колекција како кралскосина и енергична цр...

 • Даниела Парат Јовановска

  Не случајно народот вели „точен како швајцарски саат“. Рачните часовници се меѓу најпознатите извозни производи на Швајцарија. За илустрација, во 2014 година Швајцарија извезла рачни часовници во вредност од 21 милијарда швајцарски франци или тогашни 17,5 милијарди евра. За споредб...

 • Даниела Парат Јовановска

  ЛУКСУЗ ВО ВОЗДУХОТ Авион лета кон Њујорк. Одеднаш станува една русокоса која патува во економска класа, доаѓа во делот за прва класа и седнува. Стјуардесата го гледа ова и ја замолува русокосата да ја покаже нејзината карта. Потоа таа ѝ кажува на русокосата дека има платено за економска класа и ...

 • Игор Иванов

  Ова не смее да се пропушти. И би било крајно бесмислено „Еверест“ да се гледа на ТВ или на компјутерски екран во момент кога е на репертоарот на локалните кина, во 3Д. Бидете добро подготвени за оваа проекција, бидејќи ќе бидете трансмитирани среде смртоносна луња на Монт Еверест о...

Back to Top