• Гордан Георгиев

  Државата ФИРОМ која, до вчера, никако не можеше да го помине полуфиналето, денес под „фирмата“ на Северна Македонија се бори за прво место во финалето, рамо до рамо со Шведска, со Италија, со Холандија. Оваа реченица несомнено потсеќа на политичка парола, но потсвесно добро резонира во у...

 • Вечерва во 19 часот во Public Room (Јавна соба) во организација на Францускиот институт во Скопје ќе има промоцијата на преводот на македонски јазик на книгата „Во Лотарингија“ на Емануел Рембер, дипломат, советник за култура и соработка во Амбасадата на Франција и директор на Францускио...

 • Љупчо Поповски

  По гласањето за „Брегзит“ и изборот на Доналд Трамп, изборите за Европскиот парламент наликуваат како конечна пресметка на „отворените“ и „затворените“ општества. Многумина заплашуваа дека Европа е на работ на катастрофа, но последните анкети покажуваат дека Европ...

 • Фондот за поддршка на талентирани средношколци и студенти „Таленти денес – лидери утре“ овозможува развој на младите преку менторство, обуки, пракса и учество на меѓународни натпревари Скопје, 22.05.2019 – Фондот за поддршка на талентирани средношколци и студенти „Т...

 • Вчеравечер, во рамки на програмата за бизнис и претприемништво - ЛИДЕР проект, организирана од Македонија 2025, се одржа настан за вмрежување, каде годинешните учесници, алумни, партнери и други поддржувачи на проектот, во неформална атмосфера имаа можност да дискутираат за позитивното влијание на п...

 • Денеска започна дванаесетото издание на ЛИДЕР проект, во организација на Македонија 2025, кој ќе трае десет работни денови. Врвни инструктори од познатата бизнис-школа Ричард Ајви при Универзитетот од Канада, ќе го пренесат своето богато меѓународно искуство и лидерски вештини на околу 40 тековни и ...

 • Зоран Јовановски

  Многу сакам кога некој ќе ми рече дека нешто е невозможно, дека не може да биде направено. Тоа се оние најубавите предизвици, да се направи навидум невозможното. Се разбира, на крајот излегува дека невозможното и не било баш невозможно. Во тој контекст, многумина ми имаат кажано дека македонската ек...

 • На иницијатива на претседателот Емануел Макрон и канцеларката Ангела Меркел, во понеделникот на 29 април во Берлин се одржа неформален состанок, во присуство на високата претставничка на Европската унија, г-ѓа Федерика Могерини, на лидерите на земјите од Западен Балкан, меѓу кои беше и Премиерот Зор...

 • Сузана Камберова

  Во животот можеби ќе ви недостигаат многу нешта, но две работи мора да имате - луѓе кои вистински ги сакате и само ваш магијски трик, кој кога сѐ ќе стане многу црно, ќе ви ја врати вербата во чуда. Добри чуда. И во луѓе. Наречете го тоа вера, магија или универзална сила, не е битно. Тука е на...

 • Графиконите ја прикажуваат излезноста, поодделно на првиот и вториот круг на досега одржаните претседателски избори. Притоа кај вториот круг се земени предвид конечните резултати, по евентуално одржано прегласување и сл. Податоците покажуваат дека просечната излезност во првиот круг е 985 726 глас...

Back to Top