• Се разбудив ова утро и излегов на балконот; од балконот на мојата куќа можете да уживате во пролетта како никаде на друго место. Градот е опкружен со високи планини чии врвови сѐ уште се покриени со снег, додека времето во градот е топло, а сонцето сјае со златните зраци, зраците на сонцето се рефле...

 • Амбасадата на Франција има чест да Ви најави дека оваа седмица ќе биде богата со француско-македонски политички средби. Лилјана Танги, пратеничка од Финистер во Француското собрание, заменик-претседател на Комисијата за европски прашања и на парламентарната група за соработка Франција-Македонија, ќ...

 • Еден од најбогатите Македонци, бизнисменот Орце Камчев го поддржува референдумот за името, потенцирајќи дека договорот со Грција е најдобрата можност која ни се укажала во изминативе 27 години. Камчев вели дека ќе направи сѐ што е во негова моќ, референдумот да се реализира, објаснувајќи дека времет...

 • Во пресрет на 15. Септември - Меѓународниот ден за чистење на планетата (World Cleanup Day), Пивара Скопје, Пакомак и Амбасадата на Кралството Холандија, спроведоа акција чија цел е подигнување на свеста за потребата од замена на неразградливите пластични кеси со алтернативни решенија кои не ја зага...

 • Амбасадата на Франција има чест да извести дека, во рамките на својата посета на регионот на Балканот, Сенаторот и претставник за француските државјани кои живеат надвор од Франција, господин Оливие КАДИК ќе ја посети Македонија од 6 до 8 септември 2018 г. Како млад претприемач на дваесетгодишна воз...

 • Согласно соопштението на портпаролот на сојузната влада, Штефен Зајберт остварен е телефонски разговор на сојузната канцеларка Меркел и премиерот Зоран Заев. Тој изјави дека Сојузната канцеларка Ангела Меркел денес имаше телефонски разговор со премиерот на Република Македонија, Зоран Заев. Сојузна...

 • Секоја сабота во 12 часот, зад Меморијалниот центар „Мајка Тереза“ во Скопје, десетици бездомници се собираат за да ги соберат своите неделни оброци. Пакетите најчесто се состојат од парче овошје, половина леб и еден зготвен оброк, и се далеку од скромни, но сигурно нема да траат цела не...

 • Еуролинк осигурување во рамките на платформата за корпоративна општествена одговорност „Еуролинк – вашата врска со вистинските вредности“ петта година по ред распишува конкурс за доделување 35 Еуролинк стипендии за студентите на Правниот факултет „Јустинијан Први“- Скоп...

 • Мирослав Саздовски

  Можеби е поради фактот што промените се случуваат пребрзо, можеби поради фактот што тие имаат големo влијание врз науката за комуникации, но следењето на трендовите е еден од клучните параметри за успешноста на корпоративните комуникации, а вештината на следењето на трендовите и особено предвидувања...

 • Околу 8 400 ученици од 112 основни училишта во 17 општини и градови и оваа година се стекнаа со дополнително практично знаење од областа на здравјето и безбедноста. Проектот, наменет за учениците од четврто одделение, на волонтерска основа го спроведоа над 70 вработени и членови на менаџерскиот тим ...

Back to Top