• ИЛИНА АНГЕЛОВСКА

  Диџеј име: Илина Ангел Возраст: 42 годиниСтил: Tехно, есид и тек-хаус Особен знак: Борец за природата, околината и животнитеРезидент во: Минус 1, БКВ Песна/албум на 2018 г.: Оригиналниот саундтрак на музиката за филмот „Викај ме по твоето име“ (Call Me By Your Name) – Руичи Сакамо...

 • НИНО НАУМОВ

  Возраст: 41 годиниСтил: Eлектро поп, диско панк, рок и тек хаус Особен знак: Бела маичка, велосипедизам, работи во Судски совет на РМРезидент/омилени места за сет: Минус 1, Кино Карпош, РадиоБар, Кафе Круг, Епицентар, Капан АнПесна/албум на 2018 г.?Албум: Laurie Anderson & Kronos Quartet –...

 • ДЏЕНЕРАЛ ЈАНКОВИЌ

  Диџеј име: Д Џенерал ЈанковиќВозраст: 55 годиниСтил: Некои го викаат ретро, имам привилегија да чепкам по најдоброто од сите правци Особен знак: Танц и пеење за време на сетовите, фронтмен на култниот бенд ПсихоРезидент во: Џубокс кабаре, Цреша бар, Јард Лаунџ (Куманово), Тарантино бар (Велес), Мезе...

 • МИРКО ПОПОВ

  Возраст: 46 годиниСтил: Електро, елегантно техно, хаус, поп, инди, џез, њу вејв, индастријал, трап, етно, амбиент, чиста апстракција и уште неколку сосема неодбранливи стиловиОсобен знак: Хипнотизира со поглед птици и помали глодариРезидент во: МКЦ, Епицентар, Минус 1, Винил, РадиоБар, секаде каде ш...

 • СРЃАН ЈАНИЌИЈЕВИЌ aka ЕгоТрип

  Диџеј име: ЕгоТРИП (EgoTRIP), но тие што ме букираат ме потпишуваат со Срѓан Јаниќијевиќ (со сите можни грешки во моето име и презиме)Возраст: 48 годиниСтил: Нема лоша музика, има само лошо распоредена музика – моето ДЏ-мото Особен знак: Режисер, со лонгборд сурфам до местото кај што сум букир...

 • БОЈАН ЈАНЕВ АКА СОУЛ КЕЈС

  Диџеј име: Соул Кејс (Soul Case)Возраст: 23 годиниСтил: ЕклектиченОсобен знак: Жанровска разноликостРезидент во: Сектор 909Песна/албум на 2018 г.: 1. Компилација: Hunee – Hunchin‘ All Night2. Албум: Nu Guinea – Nuova Napoli3. EП: Madlaks, Hot Slot Machine – Dance Forever (You...

 • СОЊА ИСМАИЛ

  Диџеј име: Соња ИсмаилВозраст: 37 годиниСтил: Без прецизни рамки и ограничувањаОсобен знак: Мајка на Ева, магистер по филозофија, поранешна новинарка во магазинот Форум и музичкото радио Канал 103, со години активна во граѓанскиот сектор, моментално работи во МКЦОмилени места за сет: Уживам во сите ...

 • Ѓорѓи Јаневски

  Другaта странa на надежта (2017) е последниот филм на култниот фински режисер Аки Каурисмаки, една од највпечатливите авторски појави во поновата филмска историја. Премиерно беше прикажан на Берлинскиот филмски фестивал каде што ја доби Сребрената мечка за најдобра режија. Пред повеќе од десет г...

 • Ѓорѓи Јаневски

  Тајната состојка веќе одамна не е тајна. Тоа е марихуаната. Расте и на диво низ Македонија, особено во Струмичкиот Регион. Одблиску со Ѓорче Ставрески Го гледав „Исцелител“ десетина дена по неговата скопска премиера, во една типично скопска понеделничка вечер. Пуста и загадена. По з...

 • Ѓорѓи Јаневски

  Стоп мејкинг сенс (Stop Making Sense)е резултат на возвишена креативна симбиоза меѓу Токинг хедс (Talking Heads)и Џонатан Деме (Johnatan Demme). „Once In A Lifetime.“ ... На 29 април оваа година, на 73 години, почина американскиот режисер Џонатан Деме (Johnatan Demme). Ќе остане запаме...

Back to Top