• Ѓорѓи Јаневски

  Другaта странa на надежта (2017) е последниот филм на култниот фински режисер Аки Каурисмаки, една од највпечатливите авторски појави во поновата филмска историја. Премиерно беше прикажан на Берлинскиот филмски фестивал каде што ја доби Сребрената мечка за најдобра режија. Пред повеќе од десет г...

 • Ѓорѓи Јаневски

  Тајната состојка веќе одамна не е тајна. Тоа е марихуаната. Расте и на диво низ Македонија, особено во Струмичкиот Регион. Одблиску со Ѓорче Ставрески Го гледав „Исцелител“ десетина дена по неговата скопска премиера, во една типично скопска понеделничка вечер. Пуста и загадена. По з...

 • Ѓорѓи Јаневски

  Стоп мејкинг сенс (Stop Making Sense)е резултат на возвишена креативна симбиоза меѓу Токинг хедс (Talking Heads)и Џонатан Деме (Johnatan Demme). „Once In A Lifetime.“ ... На 29 април оваа година, на 73 години, почина американскиот режисер Џонатан Деме (Johnatan Demme). Ќе остане запаме...

 • Ѓорѓи Јаневски

  Неодамна во Скопје се одржа петнаесетото издание на фестивалот Синедејс. Од богатата и разновидна програма го издвојувам последниот филм на данскиот режисер Николас Виндинг Рефн. ... Во своето најново остварување Николас Виндинг Рефн го наоѓа совршениот терен за конечно ослободување на флуоресцент...

 • Роберт Алаѓозовски

  Кон книгата Ние сме лудаци, читање, смеење и подголтнување; драма, епика и лирика во едно, од Сашо Коколанов, издание на Или-Или, 2016 г. Сашо Коколанов е еден од ретките новинари денес кој ја негува и својата книжевна кариера. Тоа двојство и сродство на новинарската и на писателската професија бе...

 • Компанијата „Ејсер“ („Acer“) го претстави новиот лаптоп Aspire S 13. Неговата главна задача е да понуди соодветна замена за 13-инчниот MacBook на „Епл“ („Apple“) и за „Дел“ (Dell) XPS 13.Станува збор за лаптоп со 13-инчен монитор со резо...

 • Компанијата ЗТЕ (ZTE) го претстави новиот телефон ZTE V7 Max што ќе има сензор за отисок на прст на десната страна од телефонот каде што вообичаено стои копчето „Power“.Освен наведениот сензор, овој телефон ќе има 5,5-инчен монитор со резолуција од 1 920 х 1 080 пиксели. Капацитетот з...

 • Ѓорѓи Јаневски

  Историјата на американскиот филм изобилува со наслови кои го негуваат култот на храброто и бескомпромисно новинарство. Почнувајќи од класичната холивудска ера со наслови како „Граѓанинот Кејн“ на Орсон Велс и „Неговата девојка Петок“ на Хауард Хокс, преку „новиот ...

 • Лидија Георгиева

  КАДЕ ПОЧНУВААТ НОВИТЕ КОЛЕКЦИИ? Како настанува една колекција? Меѓу другото, неопходно е постојано следење на постоечките тенденции и креирање нови. Тоа е еден возбудлив микс од интуиција и професионално искуство при што со текот на годините сетилата се изоструваат, се рафинираат и постепено, во р...

 • Колекцијата на Хуго бос (HUGO BOSS) за пролет-лето 2016 е инспирирана од енергијата на летото, на природата и на архитектурата, притоа користејќи лесни материјали и светли бои, а модните додатоци и чевли имаат спортски финеси. Храбриот избор на бои во новата колекција како кралскосина и енергична цр...

Back to Top