• Гордан Георгиев, авторот е политиколог

  Ниската излезност на овие претседателски избори, апатијата и евентуалната разочараност на граѓаните од политичката понуда укажува на две крупни работи: дека сме разочарани од политиката како механизам за подобрување на нашите животи и/или дека големите теми во државава се веќе апсолвирани, а граѓани...

 • Во рамките на француско-македонската соработка, Амбасадата на Франција и Јавното претпријатие за државни патишта организираат ден посветен на високотехнолошките придобивки и француската умешност во областа на патната инфраструктура. Овој настан ќе обедини педесетина француски и македонски професиона...

 • Дејан Азески

  Опасностите од евентуалното укинување на границите меѓу земјите од Западниот Балкан се реални. Но, доколку однапред се дефинираат јасни правила на игра и доколку престане да се шпекулира со промени на границите, идејата за балкански Шенген е речиси одлична како од економски, така и од политички аспе...

 • Горан Петревски

  Здравје Боже, ако не се случи некое изненадување, до крајот на годинава сигурно ќе станеме дел од големото семејство наречено НАТО. Навистина, до влезот во ЕУ малку ќе почекаме, но и ова не е мала работа, особено за Владата која има големи надежи од зачленувањето во НАТО, кое би требало да биде прес...

 • Програмата се спроведува во соработка со Делегацијата на германското стопанство во нашава земја, тело кое преку разни програми, активности и експертско „ноу-хау“ (know how) ги пренесува германските искуства и знаење кај македонските компании партнери со цел унапредување на македонската е...

 • Гордан Георгиев

  Државата ФИРОМ која, до вчера, никако не можеше да го помине полуфиналето, денес под „фирмата“ на Северна Македонија се бори за прво место во финалето, рамо до рамо со Шведска, со Италија, со Холандија. Оваа реченица несомнено потсеќа на политичка парола, но потсвесно добро резонира во у...

 • Вечерва во 19 часот во Public Room (Јавна соба) во организација на Францускиот институт во Скопје ќе има промоцијата на преводот на македонски јазик на книгата „Во Лотарингија“ на Емануел Рембер, дипломат, советник за култура и соработка во Амбасадата на Франција и директор на Францускио...

 • Љупчо Поповски

  По гласањето за „Брегзит“ и изборот на Доналд Трамп, изборите за Европскиот парламент наликуваат како конечна пресметка на „отворените“ и „затворените“ општества. Многумина заплашуваа дека Европа е на работ на катастрофа, но последните анкети покажуваат дека Европ...

 • Фондот за поддршка на талентирани средношколци и студенти „Таленти денес – лидери утре“ овозможува развој на младите преку менторство, обуки, пракса и учество на меѓународни натпревари Скопје, 22.05.2019 – Фондот за поддршка на талентирани средношколци и студенти „Т...

 • Вчеравечер, во рамки на програмата за бизнис и претприемништво - ЛИДЕР проект, организирана од Македонија 2025, се одржа настан за вмрежување, каде годинешните учесници, алумни, партнери и други поддржувачи на проектот, во неформална атмосфера имаа можност да дискутираат за позитивното влијание на п...

Back to Top